Porady chodz_na_rolki_cmprs

Published on Kwiecień 14th, 2013 | by Paweł Kicman

8

Chodź na rolki!

Wydaje się, że zima odeszła już na dobre i zawitała do nas długo wyczekiwana wiosna. Wszyscy się cieszą, bo w końcu ciepło, a dla wielu hokeistów jest to trudny czas – odwyk od lodowiska. Tylko w większych miastach i tam gdzie działają ligowe kluby istnieją całoroczne tafle. Reszta z nas musi obejść się ze smakiem i z utęsknieniem wyczekiwać kolejnej mroźnej zimy, licząc na to, że lokalne władze nie poskąpią na zimową rozrywkę i zafundują lodowisko. Ale czy to jedyne co pozostało hokeiście na wiosnę? Oczywiście, że nie! Możesz przecież ćwiczyć w domu razem ze mną! Ale nie o tym chciałem dzisiaj. Dzisiaj opowiem Wam o moim doświadczeniu z gry w hokeja na rolkach i będę próbował zachęcić do uprawiania tej dyscypliny poza sezonem.

Nie taki diabeł straszny

Pierwsze doświadczenia po przesiadce z łyżew są trudne, więc jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś na rolkach to przygotuj się na to, że będzie inaczej. Nie ma co oczekiwać cudów. Mechanika jazdy jest inna i trzeba chwilę pojeździć aby się przyzwyczaić. Na rolkach nie trzymasz się w zakręcie krawędzią ostrza wbijającą się w powierzchnię lodu. Tutaj trzyma Cię tarcie pomiędzy kółeczkami a podłożem. Różnica jest chyba jednak najbardziej odczuwalna przy hamowaniu. Ostre zatrzymanie na rolkach jest dużo trudniejsze do wykonania i wymaga sporo praktyki. Jeśli jednak jeździłeś wcześniej choć trochę na rolkach nie będziesz miał żadnych kłopotów z przestawieniem się.

Na rolkach można grać piłką lub specjalnym krążkiem. Piłka wypełniona jest zwykle jakimś płynem, co ogranicza jej odbicia. Jednak nie eliminuje ich zupełnie, przez co czasem potrafi ona zachowywać się nieprzewidywalnie. Krążek ma specjalne poślizgowe wypustki, dzięki którym ładnie „chodzi” po parkiecie. W porównaniu z piłką operowanie nim dużo bardziej przypomina doświadczenia z lodowiska. Niestety nie nadaje się on raczej na chropowate powierzchnie i na betonie gra się nim ciężko.

Na szczęście ten sport można uprawiać niemal wszędzie. Razem ze znajomymi wypróbowaliśmy już parking pod supermarketem, skatepark i halę sportową, z której dyskretnie nas wyrzucono (być może dziury w ścianach po uderzeniach krążkiem zaczęły być zbyt dobrze widoczne:P). Na szczęście jakiś rok temu okazało się, że w okolicy został postawiony obiekt ze specjalną nawierzchnią dostosowaną do jazdy na rolkach i z bandami. Jest on mniejszy od pełnowymiarowego boiska, ale do naszych amatorskich potrzeb sprawdza się doskonale i od tamtego czasu korzystamy tylko z niego.

Różnice formalne

Jest też kilka różnic formalnych pomiędzy hokejem na lodzie, a rozgrywkami na rolkach. Na kółkach czas gry wynosi zwykle 2×20 minut, a nie tak jak na lodowisku 3×20. W polu gra 4, a nie 5-ciu zawodników, co wymaga pewnego dostosowania taktyki. Dodatkowo gra jest mniej agresywna i nie tak kontaktowa, a zagrania ciałem są karane. Przez to też ochraniacze są lżejsze i „delikatniejsze”, a gra jest mniej siłowa, i bardziej liczy się szybkość oraz technika zawodników.

Chodź na rolki!

Dzięki rolkom okres wiosenno-letnio-jesienny to dla mnie czas wytężonej pracy nad techniką i kondycją. Dodatkowe miesiące ćwiczeń pozwalają mi robić szybkie postępy. Po roku gry na rolkach jestem w stanie nawiązać równorzędną rywalizację z kolegami, którzy jeszcze poprzedniej zimy grali dużo lepiej ode mnie. Jednak hokej na rolkach z pewnością nie jest dla wszystkich. Hardcorowi hokeiści raczej nie dadzą się namówić, bo mimo iż doświadczenia są zbliżone „to nie to samo” co na lodzie. Ale jeśli grasz w hokeja dla przyjemności i tak jak ja latem tęsknisz za swoim ulubionym sportem – daj sobie szansę, pokaż ten artykuł znajomym, zaproś ich do gry i chodź na rolki!

Chodź na rolki!

Tags: , , , , , , , • Malina

  Gdzie w Polsce można trenować taki sport, a dokładniej w pobliżu Katowic?
  Czy da się grać w „inline hokeja” na halach sportowych, czy to raczej zły pomysł?

  • Paweł Kicman

   Prawdę mówiąc to nie wiem gdzie na Śląsku można pograć w inline hokeja. Mogę Ci powiedzieć tylko o Warszawie i okolicach ;) Musisz trochę pogooglać albo popytać ludzi z okolicy. Mam taki sekretny plan, żeby zrobić tu na stronie spis miejsc gdzie można w Polsce pograć w hokeja, ale to projekt na bliżej nieokreśloną przyszłość.
   Na zwykłej hali sportowej teoretycznie da się grać. W praktyce – nie ma band, a do tego ściany są niezabezpieczone, więc może to być dość ryzykowne, głównie dla stanu technicznego hali ;)

  • ola

   Można pograć w Radomiu. Na sali gimnastycznej w szkole mamy treningi :)najmłodszy zawodnik ma 6 lat :Dw Brwinowie jest specjalne wielowunkcyjne boisko pod gołym niebem, w Prószkowie BGŻ arena jest świetna do treningów a w Skarżysku K. znajduje sie pełnowymiarowe lodowisko :)

 • Tyszanin

  Kolego Malina, My gramy w Tychach, parę razy w tygodniu, wszystko uzależnione od pracy ale zawsze się nas paru znajdzie aby pograć (6-10). Niestety nie dysponujemy żadną taflą, ani boiskiem o konkretnych wymiarach do uprawiania tego sportu, jednak gramy w miejscu publicznym, gdzie nikomu (raczej) nie przeszkadzamy. Jeżeli przeczytasz ten komentarz, to kieruj się dalej na tą stronę (wymagane konto na facebook-u): https://www.facebook.com/groups/tychyinline/?fref=ts a następnie napisz post jakiś bądź zgłoś się do moderatora strony, to już się wzajemnie znajdziemy;)

 • Bierunianin

  Wraz z kolegą jesteśmy z Bierunia (obok Tychów, mamy po 15 lat) ponieważ dopiero zaczynamy zabawę w inline to gramy sobie pod Biedronką:D Dla nas spooko, ale kierownictwu się to niespecjalnie podoba.

  Kolego Tyszanin czy jest możliwość żebyśmy do was dołączyli od wiosny? I jaki sprzęt ta macie, w sensie rolki i kij czy kupiliście sobie jakies bodiki itp.

 • Przemek

  w zielonej górze można pograć amatorsko, za to nie mamy gdzie zagrać w zimie :(

  wspaniały sport , link z naszej zajawki : https://www.youtube.com/watch?v=5jp95emZBDc

  • Paweł Kicman

   Super! O to wlasnie chodzi, wyglada jakbyscie swietnie sie bawili :)

 • Przemek
Back to Top ↑