Drużyny Bałtycki Krążek 2013

Published on Sierpień 12th, 2013 | by Paweł Kicman

0

Historia dziecięcego klubu hokejowego Wikingowie Elbląg

Dzisiaj mam dla Was coś zupełnie nowego i niezwykłego! Historia Uczniowskiego Klubu z Elbląga to opowieść o tym, jak pasja jednego człowieka zaraża, inspiruje dzieci oraz ich rodziców i przynosi niesamowite owoce. Czyta się ją z zapartym tchem i mam nadzieję, że i dla Was będzie ona źródłem pozytywnej hokejowej motywacji. A teraz oddaję łamy Garażowego Hokeja przedstawicielom Klubu

Bałtycki Krążek 2013Kilka lat temu zawitał do Elbląga człowiek, który bardzo kochał hokej i dzieci, dziennikarz sportowy Radia Gdańsk Dr Jacek Kamiński. Większość swojego życia spędził na propagowaniu sportu wśród dzieci i młodzieży. Dzięki jego staraniom i zabiegom udało się powołać do życia Uczniowski Klub Sportowy Wikingowie Elbląg, składający się na początku z kilkunastu uczniów elbląskich szkół. Od samego początku zajęcia odbywały się na elbląskim lodowisku MOSIR im. Heleny Pilejczyk, a treningiem zupełnie bezinteresownie zajął się dojeżdżający z Trójmiasta Jacek Kamiński. Robił to z wielką pasją i zaangażowaniem, zarażając tym rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia. Na pewno miał do tego wszechstronną wiedzę, ponieważ obronił pracę doktorską na gdańskim AWF, której temat dobitnie określał jego pasje – „O wychowawczej roli ojca w formowaniu etosu sportowego syna – pokoleniowe przekazywanie kompetencji sportowych na przykładzie hokeja”.

Logo Klubu UKS Wikingowie ElblągNiestety 24 sierpnia 2009 trener i mentor w wieku 36 lat, zmarł nagle, biegając wraz z 9-letnim synem po ukochanym stadionie Lechii w Gdańsku. Był młodym wysportowanym mężczyzną. Kochał hokej i rugby, sporty dla prawdziwych, niezłomnych twardzieli – dla takich jak on. Wdowa po trenerze – Anna Kamińska – przekazała ”Wikingom” 12 kompletów ochraniaczy hokejowych, zakupionych z pieniędzy przeznaczonych na kwiaty mające towarzyszyć w ostatniej drodze Trenera. Po takich przeżyciach dzieci i ich rodzice postanowili, że bez względu na wszystko, dalej będą kontynuować propagowanie hokeja na lodzie w Elblągu i tym samym kontynuować dzieło rozpoczęte przez pana Jacka. Trenowaniem dzieci zajęła się była zawodniczka Stoczniowca Gdańsk – Anna Kostecka wraz z jednym z rodziców –również pasjonatem hokeja- Ireneuszem Wala z Elbląga. Te posunięcia pomogły w rozwoju drużyny. Dzieci zaczęły uczestniczyć w zawodach i turniejach zdobywając niejednokrotnie wysokie miejsca i wzbudzając ogólnie pozytywne emocje, tym bardziej że nasze miasto nie słynie z tradycji hokeja na lodzie. Pod koniec 2010 roku trenowaniem dzieci zajął się trener z Ukrainy. Niestety jego współpraca z małymi hokeistami trwała krótko, ponieważ jego metody pracy mówiąc oględnie, nie przypadły rodzicom ani także samym dzieciom do gustu, tym bardziej iż mocno mijały się z celami wyznaczonymi przez trenera założyciela Jacka Kamińskiego.

Bałtycki Krążek 2013Klub istnieje cały czas w dużej mierze dzięki rodzicom, którzy dzielnie wspomagają swoje pociechy wożąc je na turnieje odbywające się w wielu miejscach w Polsce, a także angażując się w pomoc na lodowisku, podczas treningów i organizowanych imprez. Obecnie w klubie trenuje około 40 zawodników i zawodniczek. Drużyna jest podzielona na dwie grupy: młodszą i starszą, w której znajdą się jeszcze zawodnicy, których trenował Śp. Jacek Kamiński. Drużynę starszą obecnie prowadzi Bartłomiej Wróbel – Trener I klasy hokeja na lodzie, były zawodnik Stoczniowca Gdańsk oraz Ireneusz Wala – ojciec jednego z zawodników. Drużynę młodszą prowadzi Rafał Sokalski również ojciec jednej z zawodniczek. W sezonie 2012/2013 grupa młodsza trenowała raz w tygodniu pod okiem dwóch zawodniczek GKS Stoczniowiec Gdańsk: Katarzyny Klata i Joanny Detmer.

Bałtycki Krążek 2013Wikingowie uczestniczą w turniejach oraz biorą udział w rozgrywkach organizowanych przez Pomorski Związek Hokeja na Lodzie. Często tworzą jedną drużynę z zawodnikami HUKS Niedźwiadki Gdynia. Organizują też wiele zawodów i turniejów w Elblągu z coraz większym zaangażowaniem i pomocą ze strony władz Miejskich. W marcu został zorganizowany już po raz trzeci Turniej Hokeja na Lodzie „Bałtycki krążek 2013”, na którym honorowymi gośćmi byli Olimpijczycy z Mariuszem Czerkawskim na czele. Wikingowie mają bardzo duże wsparcie ze strony swoich sponsorów i partnerów. Młodzi zawodnicy poza sezonem podnoszą swoje indywidualne umiejętności na obozach hokejowych. W drużynie cały czas prowadzony jest nabór dzieci z rocznika 2000 i młodszych. Najmłodszym zawodnikiem, który próbuje swoich sił jest 3,5 letni Alex, który całkiem dobrze sobie radzi. Widać, że hokej zaczyna być postrzegany jako jedna z alternatyw sportowych dla dzieci i młodzieży z Elbląga i okolic.

I na koniec znów ja. Dziękuję Pani Agnieszce Karolinie Wala za przesłanie tekstu i udostępnienie zdjęć oraz filmu, a klubowi oraz zawodnikom życzę powodzenia i wielu sukcesów! Koniecznie zajrzyjcie też na stronę Wikingów: http://www.wikingowie.nets.pl/, tam możecie poznać ich jeszcze bliżej.
Na koniec jeszcze krótkie nagranie ze wspomnianego turnieju „Bałtycki krążek 2011”. Zobaczcie Wikingów w akcji!


Tags: , , , ,Back to Top ↑