Porady kije_do_hokeja

Published on Styczeń 13th, 2013 | by Paweł Kicman

6

Jak wybrać kij do hokeja?

Niezależnie od tego czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym graczem Twój kij hokejowy powinien być prawidłowo dobrany do budowy ciała i dostosowany do stylu gry i jazdy. Jednakże mnogość parametrów opisujących kije może przyprawić o ból głowy. W tym artykule dokładnie wyjaśniam co one znaczą i jak odpowiednio dostosować kij do swoich preferencji. Podaję też angielskie nazwy parametrów i opisujące je wartości, aby ułatwić Wam przeszukiwanie obcojęzycznych katalogów i sklepów.

Rodzaje kijów

Jest wiele rodzajów kijów hokejowych. Po pierwsze – tradycyjne drewniane kije, które dają najlepsze wyczucie krążka (najlepiej przenoszą drgania). Są one jednak najcięższe i stosunkowo sztywne. Kolejne to kije kompozytowe, które są obecnie najbardziej popularne. Zbudowane z włókna węglowego, kevlaru, lub innych materiałów są bardziej wytrzymałe i lżejsze od kijów drewnianych, jednak są też znacznie droższe. Kije kompozytowe ze względu na swoją elastyczność pozwalają na lepszą kontrolę nad krążkiem i wykonywanie mocniejszych strzałów.

Kije można kupić jako jednoczęściowe lub składające się z dwóch elementów (rura i łopatka). Sam, ze względów ekonomicznych gram kijem dwuczęściowym (zwykle łamię lub zużywam łopatkę, której wymiana jest znacznie tańsza niż kupno nowego kija). Moja sugestia jest taka, żebyś wybrał najlżejszy kij na jaki możesz sobie pozwolić gdyż cięższym kijem jest dużo trudniej operować.

Kij prawy czy lewy?
Zawodnik grający prawym kijem trzyma go lewą ręką na górze, a prawą u dołu, zawodnik grający lewym kijem – odwrotnie. „Strona” kija decyduje o tym, w którym kierunku wygięta jest jego łopatka. Zdecydowana większość graczy trzyma kij u góry swoją silniejszą ręką, tzn. praworęczny gracz najczęściej gra lewym kijem. Nie jest to jednak sztywna reguła i powinieneś wybrać to co uważasz za najbardziej naturalne. Ja osobiście jestem praworęczny, a mimo to gram prawym kijem i nie wyobrażam sobie gry kijem lewym.
Dobrym sposobem na sprawdzenie, którym kijem powinieneś grać jest wykonanie prostego testu z miotłą, lub szuflą do odśnieżania śniegu. Złap miotłę tak jakbyś miał sprzątać. Ustawienie rąk, podczas zamiatania jest najprawdopodobniej tym, które będzie dla Ciebie odpowiednie. Możesz też przetestować obydwa rodzaje kijów, próbując strzałów obiema stronami. Wybierz to, które jest dla Ciebie wygodniejsze.

Długość kija
Dobor dlugosci kija hokejowegoAbyś mógł wygodnie i skutecznie operować krążkiem kij powinien mieć odpowiednią długość. Zasady są tutaj dosyć rozmyte i nie ma jednoznacznej wykładni. Koniec trzymanego pionowo kija (jak na zdjęciu) powinien znajdować się w przedziale pomiędzy szczęką a oczami. Dłuższe kije zazwyczaj stosują obrońcy (większy zasięg), bądź strzelcy (większa prędkość krążka przy tej samej sile włożonej w strzał). Krótsze kije preferują napastnicy – łatwiej jest utrzymać krążek blisko ciała i osłonić go przed zawodnikami drużyny przeciwnej.
[clear]

Twardość kija (flex)

Twardość kija hokejowego (stick flex)Kolejnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę to twardość kija, czyli flex. Jest to cecha, który określa jak bardzo elastyczny jest kij. Przy jej określeniu należy uwzględnić siłę, umiejętności i preferencje zawodnika, tak aby mógł on w pełni wykorzystać technologie w jakiej wykonany jest kij. Im niższy flex, tym łatwiej jest kij ugiąć. Im flex wyższy tym jest to trudniejsze, jednak pozwala to uzyskać większą prędkość strzału. Jeśli jesteś początkujący, lepiej kupić kij o flexie 85 – jest to standardowa i najbardziej rozpowszechniona wartość. Dla juniorów i dzieci kij powinien być jeszcze bardziej miękki. Z czasem, gdy nabierzesz siły i umiejętności technicznych możesz próbować korzystać z twardszego kija.

Parametrem powiązanym z flexem jest tzw. kick point. Oznacza on miejsce, w którym kij wygina się najmocniej. Umieszczenie tego punktu nisko (bliżej łopatki) pozwala na dokładniejszy strzał i szybsze wypuszczenie krążka. Jego wysokie położenie sprawia, że kij może się bardziej ugiąć, dzięki czemu można wygenerować więcej energii przy strzale.

Kij zwykle kupuje się w standardowym rozmiarze i następnie dostosowuje do wzrostu zgodnie z podanymi wyżej regułami. W takiej sytuacji należy kupić kij o niższym flexie niż pożądany, gdyż po skróceniu stanie się on twardszy. Producenci zwykle podają tabele, które opisują jak zmienia się twardość kija przy jego skracaniu.

Łopatka

Łopatki mogą być wykonane z drewna, włókna węglowego, lub też mogą być hybrydowe (drewno wzmacniane włóknem węglowym). Tutaj masa również jest bardzo istotna – im lżejsza łopatka tym łatwiej będzie nią operować. Co do kształtu łopatki – jest to jeden z najbardziej skomplikowanych elementów w całym wyposażeniu hokeisty. Jego wybór jest też bardzo indywidualny i zależy od preferencji i stylu gry zawodnika. Poniżej zebrałem podstawowe parametry opisujące łopatkę i ich wpływ na grę.
Łopatki są zazwyczaj opisywane kodem, np. P19, P92, lub nazwiskiem gracza, który promuje dany wzór, np. Ovi, Malkin, Sakic. Każde z takich oznaczeń kryje za sobą konkretne zestawienie opisanych poniżej parametrów.

Krzywizna łopatki (curve type)
Pierwszy i jeden z istotniejszych parametrów. Można powiedzieć, że opisuje on miejsce, w którym „załamuje się łopatka”. Wyróżnia się trzy rodzaje krzywizny:Rodzaj krzywizny łopatki kija hokejowego

 • Pięta (ang. heel) – dobra do strzałów z klepy i odbić krążka. Nieoptymalna do dryblingu.
 • Środek (ang. middle) – najbardziej popularne i uniwersalne wygięcie. Dobre do strzałów, podań, dryblingu, jak i backhandu. W żadnym z tych obszarów nie daje powalającej przewagi. Dzięki uniwersalności ta krzywizna jest bardzo dobra dla początkujących.
 • Czubek (ang. toe) – dobre do wykonywania skomplikowanych sztuczek i szybkich strzałów. Pod względem technicznym jest to wygięcie wymagające największych umiejętności. Szczególnie trudne jest operowanie nim na backhandzie.

Głębokość krzywizny (curve depth)
To z kolei cecha, która mówi o tym jak mocno wygięta jest łopatka. Znów wyróżnia się trzy podstawowe głębokości:

 • Lekka (ang. slight) – duża płaska powierzchnia łopatki, dobra do strzałów z klepy i backhandu. Trudno kontroluje się krążek i podnosi go do góry.
 • Średnia (ang. moderate) – najbardziej popularna głębokość. Pomaga w kontrolowaniu krążka i podnoszeniu go podczas strzałów z klepy. Trudniejsze jest opanowanie backhandu.
 • Głęboka (ang. deep) – daje zwiększoną kontrolę nad krążkiem i ułatwia wysokie strzały z krótkiego dystansu. Dużo trudniej jest jednak wykonać strzał z klepy i z backhandu. Łopatka o głębokim wygięciu nie nadaje się dla początkujących.

Głębokość krzywizny kija hokejowego

Otwarcie lub skręcenie (loft lub twist)
Opisuje zagięcie kija od dołu do góry. Innymi słowy wyraża on jak dużo powierzchni łopatki widzimy patrząc na nią z góry. Wyróżnia się następujące trzy warianty:Otwarcie łopatki kija hokejowego (hockey blade twist)

 • Zamknięty (ang. closed) – daje dobrą kontrolę przy strzałach i pomaga utrzymać krążek nisko przy strzałach z dystansu. Wspiera drybling i pracę na backhandzie.
 • Lekko otwarty (ang. slight-open) – pomaga w uniesieniu krążka w powietrze. Najczęściej używany rodzaj otwarcia. Dobrze sprawuje się przy klepie, odbiciach i podaniach w powietrzu.
 • Otwarty (ang. open) – najbardziej ułatwia podnoszenie krążka. Może być dobrym wyborem dla tych, którzy mają z tym kłopot. Pomaga też podnieść krążek bezpośredni przed bramką.

Zagięcie kija (lie)
Parametr opisujący kąt między rurą kija a łopatką. Łopatka powinna leżeć płasko na lodzie i opierać się na swojej centralnej części. Na jego prawidłowy dobór wpływa też długość kija.

 • Wysoki (ang. high) – pozwala utrzymać krążek bliżej siebie. Dobre dla zawodników, którzy jeżdżą wysoko, na wyprostowanych nogach. Jeśli Twoja łopatka jest wytarta bardziej na czubku – powinieneś zwiększyć zagięcie.
 • Średni (ang. medium) – dobra kontrola krążka i zwiększony zasięg.
 • Niski (ang. low) – daje największy zasięg i dobrze się sprawuje przy długim kiju. Dobre dla zawodnika jeżdżącego nisko, na mocno ugiętych kolanach. Jeśli Twoja łopatka jest wytarta na pięcie – trzeba zmniejszyć zagięcie.

Zagięcie kija hokejowego (hockey stick lie)

Kształt czubka (toe shape)
Jest to prawdopodobnie najmniej istotny z parametrów, jednak warto również i o nim wspomnieć. Wyróżnia się dwa podstawowe kształty łopatki:
Zaokrąglony – pozwala na lepszą kontrolę krążka i ułatwia zaawansowane ruchy.
Kwadratowy – daje większą powierzchnię łopatki. Łatwiej przyjąć podanie, czy też strzelić „z pierwszej”.
Okrągły i kwadratowy czubek kija hokejowego

Podsumowując

Zebrało się tu sporo informacji. Mam jednak nadzieję, że udało mi się je jasno przedstawić, i dzięki temu łatwiej wybierzesz ten wymarzony i idealny kij, który zdobędzie dla Ciebie mnóstwo bramek. Jeśli jednak masz jakieś pytania – śmiało zadaj je w komentarzach, z przyjemnością na nie odpowiem.
Na koniec chciałbym zaprosić Cię do polubienia profilu Garażowego Hokeja na Facebooku. Tam znajdziesz dużo ciekawych materiałów o hokeju oraz bieżące informacje o nowych postach na blogu.

* Tytułowe zdjęcie pochodzi stąd.

Tags: , , , , , , , , , , , , , • Malina

  Mam napisane w parametrach kija :
  Wygięcie – P92.
  Co to oznacza?

 • http://www.sportinaczej.blogspot.com XXX

  Powiedziałbym, że dobór „lekkości” kija jest sprawą osobistą. Sam jako zawodnik grający wolę kije cięższe, ponieważ pozwalają mi na lepsze czucie krążka i przede wszystkim na lepsze wyczucie dryblingu niż ultralekkie kije ;)

  • Paweł Kicman

   Dobór sprzętu jest zawsze kwestią osobistą ;). Ale z tego co mi wiadomo, to jakość „czucia” krążka nie zależy od masy kija, a od tego z czego został zrobiony. Chociaż to trochę spór akademicki, bo prawda jest taka, że faktycznie lżejsze kompozyty słabiej przenoszą drgania od krążka, w porównaniu do cięższych kijów drewnianych, więc można by się upatrywać jakiejś zależności masa < -> czucie krążka. Mimo to daję sobie wolność do niezgody i w dalszym ciągu wolę lekkie kijki :)

 • igorek1

  Panie Pawle czy można skomponować kij powiedzmy z rury eastona i łopatki bauera , fischera itp??
  czy każda rura pasuje do każdej łopatki ??

  • http://pkicman.pl/ Paweł Kicman

   Ogólnie rzecz biorąc nie ma problemu. Powinny pasować, gdyż standard jest wspólny dla wszystkich firm. Sam obecnie gram rurą Eastona z łopatką Bauera.

   Trzeba tylko uważać, bo czasami łopatka bądź rura są robione węższe niż standardowo. Takie zwężone rury/łopatki powinny być oznaczone jako „tapered”.

Back to Top ↑