Motywacja nowy_rok

Published on Styczeń 1st, 2014 | by Paweł Kicman

2

Zaplanuj swój hokejowy sukces w Nowym Roku

Początek roku to czas postanowień, podsumowania i planowania. Mam dla Was propozycję, abyście w swoich planach na Nowy Rok znaleźli też miejsce na hokejowe aspiracje. Większość ludzi porzuca swoje noworoczne postanowienia po miesiącu lub dwóch. Stwierdzenia w stylu: „będę grał lepiej w hokeja”, „będę zarabiał więcej”, „będę biegał więcej w nowym roku”, „schudnę” zazwyczaj nie przynoszą zamierzonych rezultatów i już na początku lutego dołujemy się tym, że nasze dobre zamiary diabli wzięli. Znasz to uczucie?
Mam taką dewizę w życiu: Nie rób postanowień! Planuj i osiągaj cele. Może brzmi to odrobinę górnolotnie, ale dla mnie się sprawdza. Cele są precyzyjnie, określone w czasie i dokładnie wiadomo kiedy zostały osiągnięte. Dzięki temu dużo łatwiej jest dojść tam gdzie chcesz się znaleźć. Poniżej znajdziesz garść informacji o tym jak w lepszy sposób stawiać sobie noworoczne wyzwania.

Gdzie jesteś w tej chwili?

Zanim jednak przejdziemy do planowania zatrzymajmy się na chwilę. Zastanów się gdzie hokejowo jesteś w chwili obecnej. Jakie są Twoje największe osiągnięcia mijającego roku? Jaka jest Twoja sytuacja? Grasz w jakiejś drużynie? Na jakiej pozycji? W której linii? Grasz w lidze? A może grasz na jeziorze przez 2 tygodnie w roku, kiedy pozwoli na to pogoda? Zanotowałeś? Świetnie!
Jedziemy dalej. Co najlepiej wychodzi Ci na lodzie? Za co chwalą Cię koledzy? Jakie są Twoje mocne strony? I z drugiej strony. Brak jakiej umiejętności najbardziej Ci dokucza? Co chciałbyś poprawić? Kondycję? Technikę Jazdy? Zapisz sobie wszystko co przychodzi do głowy. To ważne, bo zapisanie tego na papierze uczyni Twoje przemyślenia bardziej materialnymi i rzeczywistymi. A wiedza o tym gdzie jesteś teraz pozwoli Ci z większą łatwością patrzeć w przyszłość i planować.

Bądź SMART!

Smart z angielskiego znaczy mądry lub inteligentny. Mądry lub inteligentny cel to taki, który pomoże Ci osiągnąć to, czego pragniesz. SMART jest też jedna z podstawowych metod stosowanych w zarządzaniu, która służy do sprawdzania czy cele zostały określone prawidłowo. SMART to akronim od angielskich słów, które opisują to jakie Twoje zamierzenia powinny być:

 • Specific – konkretny. Nie ma tu miejsca na poezję i domysły. Konkretnie. Co chcesz osiągnąć? Dlaczego? W jaki sposób? Jakiej pomocy potrzebujesz?
 • Measurable – mierzalny. Kiedy będzie wiadomo, że cel jest osiągnięty? To konkretny wskaźnik, który powie Ci, że cel osiągnąłeś sukces. Może być to np. liczba punktów zdobytych w meczach, liczba kilometrów przebiegniętych, czy liczba strzałów oddanych.
 • Attainable – osiągalny, realny. Np. gra w NHL jest dla mnie nierealnym celem (ze względu na wiek:P), ale dla niektórych z Was może być w zasięgu ręki.
 • Relevant – istotny. Chodzi o to, aby dany cel był dla Ciebie atrakcyjny. Czy warto się w ogóle wysilać? Celu, który Cię nie interesuje i nie pociąga nie osiągniesz.
 • Time-bound – ograniczony w czasie. To znaczy, że cel ma być osiągnięty w bardzo konkretnym czasie. Nie kiedyś tam, nie jakoś to będzie. Widmo zbliżającego się terminu ma magiczne właściwości motywacyjne.

Takie właśnie kryteria powinny spełniać cele, które sobie stawiasz. I to nie tylko te hokejowe, ale dotyczące wszystkich obszarów Twojego życia. Dzięki tym wytycznym wykonanie i spełnienie celów będzie dużo łatwiejsze.

Dla rozwiania wątpliwości kilka przykładów dobrze zdefiniowanych celów:

 • Do 31 marca nauczę się toe-dragu i wykorzystam go w trakcie meczu
 • W 2014 roku przebiegnę 1000 km
 • W styczniu spędzę 10h trenując na slideboardzie (chociaż to można by jeszcze bardziej doprecyzować)
 • Do końca kwietnia oddam 10000 treningowych strzałów z nadgarstka
 • W 2014 zostanę wydraftowany do NHL :) (a co, poprzeczkę można postawić też bardzo wysoko ;))

Gdzie chcesz być za rok o tej porze?

Skoro wiesz już, gdzie jesteś i wiesz jak zdefiniować dobrze cel – zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć i gdzie chcesz być o tej porze za rok. Pamiętaj tylko o tym, aby Twoje cel spełniały założenia SMARTu. Nie zarzucaj się zbyt dużą ilością rzeczy, które chcesz osiągnąć. Ustal taką ich liczbę, która jest możliwa do zrealizowania. Swoje cele zapisz na kartce, a gotową listę powieś ją sobie w miejscu, na które często spoglądasz, abyś nieustannie przypominał sobie co chcesz osiągnąć. Ja swoje plany na następny rok wieszam na biurku, tuż nad ekranem komputera. Przypominam sobie o nich za każdym razem gdy siadam do pracy lub zabawy.

Przy okazji tego noworocznego wpisu chciałbym wszystkim Wam życzyć obfitego Nowego Roku 2014. Życzę Wam wielu hokejowych sukcesów, mnóstwa strzelonych bramek, jeszcze więcej asyst i ani jednej kontuzji. Niech będzie to dla Was dobry rok, nie tylko na tafli lodowiska, ale w każdym obszarze Waszego życia!

PS: Może warto w ten sposób wyznaczyć cele dla drużyny, w której grasz. Jeśli oczywiście masz taką możliwość? Takie grupowe planowanie może być świetną zabawą :)

* Tytułowe zdjęcie wpisu pochodzi stąd.

Tags: , , , , , , , • Weest

  Cele na ten rok są i trzeba wytrwać ,a powyższy post jeszcze bardziej mnie do tego zmotywował :) Pozdrawiam i powodzenia na lodzie :)

  • http://pkicman.pl/ Paweł Kicman

   Świetnie! Życzę wytrwałości na cały rok. Ja powoli zamykam moją listę celów. Trzeba było wszystko dokładnie i sumiennie przemyśleć :)

Back to Top ↑