Strzały zostan_snajperem_na_lodzie_cz1_wprowadzenie

Published on Grudzień 26th, 2013 | by Paweł Kicman

0

Zostań snajperem na lodzie! Część 1: Wprowadzenie

Strzały w hokeju są esencją całej gry. To właśnie zdobywając bramki wygrywa się mecze! Dlatego jest to jeden z najistotniejszych elementów hokeja, który należy nieustannie doskonalić. Dobra technika, siła i koordynacja, wszystkie te cechy są potrzebne aby dobrze strzelać. Prawidłowa technika i koordynacja pozwolą Ci skierować krążek dokładnie tam, gdzie chcesz aby się znalazł. Natomiast większa siła pomoże mocniej i szybciej wypuścić krążek, co w rezultacie sprawi, że bramkarz będzie miał mniej czasu na reakcję i będzie mu trudniej obronić Twój strzał.

100% nieoddanych strzałów nigdy nie trafi do bramki.

Wayne Gretzky

Zgodnie z zacytowanymi obok słowami „The Great One” tylko Ci, którzy strzelają zdobywają bramki. Niezależnie od tego w jakiej jesteś sytuacji – zawsze powinieneś być gotowy do tego aby skierować krążek do bramki. Trzeba trenować, aby strzał stał się drugą naturą.

O nadchodzącej serii artykułów

Aby pomóc Wam i sobie w doskonaleniu strzeleckich umiejętności przygotowuję serię artykułów, w której przyjrzymy się bardzo dokładnie różnym aspektom tego elementu gry. Pochylimy się nad szczegółami technicznymi, a także zastanowimy się wspólnie jak najlepiej zorganizować trening, aby przyniósł on najlepsze efekty. Tekst, który właśnie czytasz jest wstępem, który mam nadzieję da Ci wstępną orientację w rodzajach strzałów stosowanych w hokeju. W kolejnych artykułach przybliżę Wam tajemnice i szczegóły dotyczące każdego z nich. Postaram się to zrobić w sposób metodyczny i rozłożyć poszczególne fazy strzału na czynniki pierwsze.

Każdemu artykułowi towarzyszyć będzie playlista z nagraniami video. W internecie jest mnóstwo materiałów na temat strzelania w hokeju. Specjalnie dla Ciebie wyselekcjonuję najlepsze filmiki i w artykule umieszczę wyciąg najistotniejszych informacji na temat danego strzału. Mam nadzieję, że to pomoże wszystkim zabieganym, którzy nie mają zbyt wiele czasu na szukanie informacji i chcą skupić się na treningu. Na razie jeszcze nic nie jest pewne, ale prowadzę rozmowę z autorem strony howtohockey.com z Kanady. Ma on w swoich zasobach doskonałe nagrania i być może uda nam się wspólnie dodać do jego nagrań polskie napisy. Myślę, że to pomoże tym z Was, którzy mają kłopoty z angielskim. Przy okazji – bardzo chętnie przyjmę pomoc w tłumaczeniu nagrań. Jeśli ktoś czuje się na siłach – proszę o kontakt.

Rodzaje strzałów w hokeju

W hokeju strzały można oddawać na wiele różnych sposobów. W zależności od tego kogo spytacie dostaniecie trochę inną wersję klasyfikacji. W mojej głowie dzielę strzały hokejowe na cztery główne kategorie:

  • Strzał z klepy (slap shot) – mocne uderzenie, jednak mało dokładne. Zwykle stosowane przez obrońców strzelających z niebieskiej linii. W ligach amatorskich trzeba się z nim obchodzić ostrożnie – czasem jego stosowanie jest ograniczane przez regulamin ligi.
  • Strzał z nadgarstka (wrist shot) – precyzyjny strzał z „pociągnięciem”. Najbardziej popularny i w zasadzie podstawowy rodzaj strzału.
  • Snapshot – szybki strzał wykonywany bez przygotowania. Bardzo podobny do strzału z nadgarstka, jednak bez długiego pociągnięcia. Świetny do zmylenia bramkarza.
  • Backhand – nie da się chyba tego przetłumaczyć na język polski. To strzał wykonywany „zewnętrzną” stroną łopatki. Świetne narzędzie do zaskoczenia bramkarza. Jeśli chcecie się go nauczyć pooglądajcie jak robi to mistrz gatunku – Sidney Crosby.

Wielu zawodników ma dobrze opanowany jeden z rodzajów strzałów i punktuje korzystając głównie z niego. Jeśli jednak chcesz znaleźć się na szczycie tabeli swojej ligi i wyróżnić na tle swoich kolegów z drużyny – trenuj wszystkie. Perfekcyjne opanowanie każdego z rodzajów strzałów pozwoli Ci zdobywać bramki z każdej sytuacji. Będzie Ci łatwiej zaskoczyć bramkarza i zdobyć więcej punktów.

W jaki sposób zdobywa się bramki w NHL?

Infografika - strzały w hokeju na lodzieNa infografice zamieszczonej obok możecie zobaczyć podsumowanie tego w jaki sposób bramki zdobywają zawodnicy w NHL. (W razie problemów z otwarciem infografiki kliknij prawym klawiszem myszy na obrazek, wybierz „zapisz element docelowy jako” i obejrzyj sobie infografikę w pełnej rozdzielczości na dysku swojego komputera). Według statystyki najwięcej, bo aż 35%, bramek zdobywa się za pomocą strzału z nadgarstka. Następny w kolejności jest strzał klepy z 27%, a na trzecim miejscu uplasował się snap shot.
Analiza skuteczności pokazuje, że najbardziej zabójczym strzałem jest tip-in. Polega on na zmianie kierunku ruchu krążka, zwykle tuż przed bramkarzem. Jak łatwo się domyślić – obrona takiego strzału jest bardzo trudna. Stąd bierze się jego duża skuteczność. Jednak jego precyzyjne wykonanie jest również trudne, dlatego bramki zdobyte w ten sposób to jedynie 12% ze wszystkich zdobytych goli.
Spośród podstawowych strzałów największą skutecznością cieszy się snap shot. To dlatego, że jest to strzał wykonywany w miarę dokładnie i szybko – z zaskoczenia. Jednak hokeiści za oceanem korzystają z niego rzadziej niż z nadgarstka, czy klepy.

Zostańmy mistrzami lodowiska

Z wprowadzenia zrobił się całkiem pokaźny artykuł. To dlatego, że moja głowa pęka od pomysłów. Do pisanych tekstów ciągle dodaję coś nowego a do tego nieustannie znajduję jakieś ciekawe materiały na temat strzelania. Chciałbym jednak przygotować zestaw postów, który będzie dla Ciebie jak najbardziej pomocny dlatego bardzo Cię proszę abyś dał mi znać o czym chcesz przeczytać, z czym masz problem i co Cię nurtuje. Możesz to zrobić w komentarzach pod postem, lub na Facebooku.

Jako pierwszy na warsztat weźmiemy najbardziej fundamentalny ze strzałów hokejowych – strzał z nadgarstka. O nim więcej już wkrótce. A w międzyczasie dwa wpisy pomocnicze – o tym jak przygotować sobie garażowy setup do treningu oraz jak efektywnie mierzyć postępy w strzeleckiej pracy. Jeśli chcesz na bieżąco być informowany o pojawieniu się nowych artykułów – polub Garażowy Hokej na Facebooku lub dopisz swojego maila do newslettera (gwarantuję zero spamu, tylko informacje o najnowszych artykułach)!

Zapisz się do newslettera Garażowego Hokeja:
Dołącz do grona hokejowych pasjonatów!
Nowe artykuły i porady treningowe prosto na Twojego maila.

Uf. Dzięki za wytrwałość i doczytanie do końca. Przed nami fascynująca przygoda w odkrywaniu tajników strzelectwa hokejowego! Pamiętaj jednak: praktyka czyni mistrza! Wstawaj od stołu, łap za kij i idź postrzelać.

*tytułowy obrazek pochodzi z tej strony.

Tags: , , , , , , , ,Back to Top ↑