Porady Garażowy cel do treningu strzałów hokejowych

Published on Grudzień 30th, 2013 | by Paweł Kicman

0

Zostań snajperem na lodzie! Część 2: Płachta do treningu

zostan_snajperem_na_lodzie_cz2_plachta_do_treningu
Garażowy cel do treningu strzałów hokejowych W tym artykule dowiesz się jak stworzyć cel do treningu strzałów. Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad tym w jaki sposób zorganizować sobie stanowisko strzeleckie aby spełnione były parametry, które wydają mi się najważniejsze:

 • po pierwsze musi zajmować mało miejsca (w garażu robi się ciasno;) ),
 • ma dobrze chronić ścianę, tak, żebym nie przebił się krążkami do sąsiadów,
 • no i po trzecie rozłożenie i rozpoczęcie strzelania nie powinno zajmować więcej niż minutę. A to dlatego, żebym nie miał wymówek przed treningiem, że to wymaga tyle rozstawiania, przygotowania i tyle czasu. Nie! Wszystko jest niemal gotowe, wystarczy tylko się ruszyć i trenować. Żadnych wymówek.

Mając taką listę założeń zainspirowałem się jednym z produktów dostępnych na amerykańskim rynku. Rezultat możecie podziwiać na zdjęciu obok, a instrukcję wykonania krok po kroku znajdziecie poniżej.

Do wykonania tego celu wykorzystałem następujące materiały i narzędzia (wszystko widoczne na zdjęciu w galerii poniżej):

 • gruba plandeka ogrodowa, zielona (ok. 5x5m, cena ok. 20 PLN)
 • dwa wsporniki do półek
 • listwa drewniana (przekrój 5x5cm, długość 2,6m)
 • farba w sprayu
 • Wkręty do betonu
 • Wkręty do drewna
 • Taśma malarska
 • Wiertarka
 • Śrubokręt lub wkrętarka
 • Miarka
 • Nóż introligatorski
 • Nożyczki

Struktura

Zanim zabierzesz się do zakupów sprawdź ile masz miejsca na cel do strzelania i dostosuj odpowiednio wymiary materiałów. Ja na całą instalację miałem ok. 2,5 metra szerokości. Biorąc pod uwagę, że standardowy wymiar bramki to 180x120cm (szer. x wys.) nie pozostaje zbyt dużo na zakładki, które będą wyłapywać „pudła”. Trzeba sobie radzić z tym co jest – będę po prostu strzelał celnie :).
Pierwsza czynność podczas montażu to mocowanie wsporników. Na ścianie zaznacz ołówkiem miejsca na kątowniki i wywierć otwory. Powinny one znajdować się na dwa razy mniejszej wysokości niż rozmiar plandeki (dla plandeki 5m, powinno to być 2,5m). Pamiętaj aby były one rozstawione odrobinę szerzej niż 2,5m, tak by plandeka swobodnie się pomiędzy nimi zmieściła. Kątowniki przykręcasz.
Następnie na odpowiednią długość (tak aby swobodnie mieściła się na wspornikach) przycinasz listwę i dokręcasz ją do kątowników używając wkrętów do drewna. W ten sposób stelaż dla naszej bramki mamy już gotowy. Efekt końcowy tego etapu możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Plandeka jako cel do strzelania

Teraz możemy zabrać się za modyfikację folii. Złóż ją na pół i korzystając z oczek na krawędzi zwiąż, aby się nie rozkładała. W ten sposób powinieneś otrzymać dwuwarstwową plandekę o rozmiarze 2,5x5m. Korzystając z taśmy malarskiej zaznacz kontur dla bramki, i wypełnij go malując farbą w sprayu. Kiedy farba podeschnie pozbądź się taśmy i wytnij pięć otworów w wierzchniej warstwie folii. Te otwory będą służyły jako cele do strzelania. Do odrysowywania kół wykorzystałem starą puszkę po farbie o średnicy 20cm. Okręgi wytnij nożykiem introligatorskim, uważając by nie uszkodzić drugiej warstwy folii. W miejscach otworów zamaluj spodnią warstwę folii farbą w sprayu (dzięki temu podczas treningu łatwiej skupić się na celu) i pozostaw do wyschnięcia.
Na sam koniec przewieś plandekę przez wykonany uprzednio stelaż. Ustaw ją tak, aby dolna krawędź stykała się z ziemią. Plandekę przymocuj kilkoma pineskami, aby nie trzeba było jej co chwilę poprawiać.

W ten sposób mamy gotową bramkę do strzelania. Pozostaje tylko wziąć kij i testować. Satysfakcja z trafienia w otwory gwarantowana! Co myślicie na temat takiego wynalazku? Będziecie próbowali zrealizować podobny projekt?

A co mogę kupić gotowego?

Jeśli nie specjalnie masz czas, lub czujesz się na siłach do majsterkowania, na rynku jest kilka produktów, które mogą Ci odpowiadać:

Tags: , , , , , ,Back to Top ↑